clock czwartek, 3 września 2015 | imieniny: Izabela, Szymon, Joachim
 Gorzów Wlkp. o godz. dnia temp. : oC wiatr : [m/s] ciś. : [HPa]
 
 

Eko-śmieci: Co zrobić ze starym telewizorem?

Komentarze (0)

» UWAGA!!! - artykuł archiwalny

Jednymi z najpopularniejszych produktów na Ceneo.pl są lodówki, pralki, telefony, komputery, laptopy i telewizory - co łączy wszystkie te produkty? Otóż wszystkie one, w momencie gdy zostają zastąpione nowszymi modelami, stają się elektro-śmieciami. Co z nimi robić?

  r e k l a m a

Sprzedaż takich produktów jak telewizory, czy pralki rośnie bardzo szybko. Coraz więcej ludzi decyduje się takie sprzęty kupowad przez Internet. Często jest tu zdecydowanie taniej, a kwestia transportu, nawet dużych produktów, nie jest już problemem. Jednak kupno nowego sprzętu to nie tylko przyjemność. Wiążą się też z tym pewne obowiązki. Zarówno po stronie sklepu, jak i kupującego.

Wśród 100 najpopularniejszych kategorii na Ceneo, aż 58 to kategorie, które można zaliczyd do elektryki i elektroniki. Są to więc produkty bardzo chętnie wybierane przez użytkowników. W pierwszej 20-stce, jest 12 kategorii, których produkty po zużyciu zostają elektrośmieciami.

Jak wynika z badao przeprowadzonych przez organizację ElektroEko, przeszło 20% respondentów wciąż wyrzuca zużyty sprzęt elektroniczny do zwykłych pojemników na śmieci, a towar do sklepu oddaje jedynie co dziesiąty badany. Wciąż widać, że potrzebna jest edukacja i uświadamianie Polaków.

Tymczasem obowiązująca ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym mówi o tym, że przy zakupie nowego sprzętu (np. telewizor czy laptop), sklep w którym dokonujemy zakupu, powinien przyjąć od nas dokładnie taki sam sprzęt w ilości nie większej niż 1:1 - czyli przy zakupie jednego telewizora, mamy prawo oddad do sklepu dokładnie jeden stary telewizor (niezależnie od jego marki). Zasada ta dotyczy również sklepów internetowych.

Co więcej, już niebawem zastosowanie w praktyce znajdzie nowa europejska dyrektywa. Mówi ona m.in. o tym, że sklep (również ten wysyłkowy) będzie miał obowiązek przyjąć każdy zużyty sprzęt elektroniczny, nawet od osób które nie kupują nowego sprzętu. Zmienią się także obowiązujące normy zbierania i recyklingu sprzętu. Obecnie w Polsce zbiera się niecałe 3 kilogramów elektrośmieci na osobę, co w skali całego kraju stanowi zaledwie 24% wszystkich odpadów elektronicznych.

źródło:
Media2.pl

Ocena: 4.5/10 (4 glosy)

wyświetleń:11427

Podziel się

Bookmark and Share '

Komentarze

Zapoznaj się z obowiązującymi zasadami i Polityką Prywatności » oraz poznaj Zasady komentowania w serwisie e-portalik.net
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. e-portalik.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zastrzegam jednak sobie prawo do ich usuwania, jeśli uznam je za nieodpowiednie.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


GM MIŚ - Gorzowska Grupa Motocyklowa

Gorzowski GM-MIŚ

Miłośnicy i maniacy ruchu motocyklowego zapraszają...

Nord - Express

W roku 1896 wystartował Nord-Ekspress ...

Noclegi pod Nosalem

Dom Jaworzynka - noclegi w Zakopanem
 
 
O serwisie

Serwis e-portalik.net powstał w roku 2006 jako prywatna strona...

więcej »
Polityka Prywatności

Proszę przeczytaj zasady jakie obowiązują w serwisie.

więcej »
Formy kontaktu

Phone: +48 503 135 926
Email: admin@e-portalik.net

Formularz »